Kpss 1.si Ne Demektir ? Kpss Baraj Puanı Kaçtır.
 Haberi Paylaş 
Google Yahoo Facebook Del.icio.us

 

Kpss 1.si Ne Demektir ?
 
Her 2 yılda bir KPSS 3 (Lisans), KPSS 93 (Önlisans), KPSS 94 (Ortaöğretim-Lise), mezunları için sınav yapımaktadır.  Bu süreçte, bazı ziyaretçilerimiz dersanelere giderek, bilgi birikimlerini arttırmaya çalışacaktır. Gerek reklamlarda gerekse de diğer yazılı ve görsel organlarda, tüm kursların KPSS 1. çıkardığı belirtilmektedir. Yanlış yönlenmemeniz amacıyla KPSS´de birinciliğin ne anlama gedliği konusunda ayrıntılı bir açıklama yayımlıyoruz.
Kpss Puan türlerinde yüzün üzerinde puan hesabı vardır bundan dolayı her puan hesabının birincisi vardır. Buda yüzden fazla birinci olacak anlamına gelmektedir. KPSS Puanları hesaplanırken Türkiye sıralaması olarak ilan edilmektedir. İl bazında KPSS sıralaması ilan edilmemektedir. Örneğin KPSS Adana 1.si veya Ankara 1.si gibi reklamlar doğruyu yansıtmayarak kursiyerleri aldatmaya yönelik reklamlardır.
- ÖSYM´nin açıkladığı diğer puanlardan her biri, bir kurumun müfettiş, denetmen, uzman veya kontrolör yardımcılığına denk gelmektedir. Örneğin maliye müfettiş yardımcılığında KPSS40, Muhasebe denetmen yardımcı$lığında KPSS43, gelir uzman yardımcılığında KPSS49, kaymakam adaylığında KPSS47, tarım ve köyişleri kontrolör yardımcılığında KPSS89 puanı kullanılmaktadır.
- Genel kültür ve genel yetenek puanı: En önemli puan türlerinden birisi ise genel kültür ve genel yetenek testlerinin birleşiminden elde edilen KPSS3 puanıdır. Kariyer mesleklere değil de, sadece KPSS-B grubu kadrolarına girecek mühendis, sağlık personeli, din hizmetleri personeli gibi tüm adayları için önemli olan puan türü budur.
- Önlisans ve ortaöğretim mezunlarının durumu: Yukarıdaki açıklamalar sadece lisans mezunları için geçerlidir. Ön lisans mezunları bakması gereken puan türü KPSS93, ortaöğretim mezunlarının ise KPSS94´tür.
Adayların, dersanelerin 1´incilik açıklamalarına bakarken, bu hususlara dikkat etmeleri, daha kaliteli bir hizmetin çıkmasına, yardımcı olacaktır.
 
 
KPSS BARAJ PUANI KAÇTIR?
KPSS de baraj Puanı diye bir puan bulunmamaktadır. Bazı kurumlar personel ilanına çıkarken kendileri bir baraj puanı ilan ederler, ancak ÖSYM nin atadığı kadrolarda baraj puanı esas değil yığılma sistemine göre atama yapılmaktadır. Aynı kurumu tercih edenlerin tamamı sıralanır en yüksek puan alanlardan kadro sayısı kadarı atanır. Bundan dolayı bazı kurumların puanı 90 puan üzerinde kalırken, bazı bölümler 45 puana kadar düşüş göstermektedir. Buda bize meslek seçerken hangi meslek grubuna yönelmemiz gerektiğini açıkca göstermektedir.